Pátek, 29 března, 2024
zpravy

Jaro přišlo tento rok o měsíc a půl dříve, píše mi kamarád z Čukotky. Trvale zamrzlé moře při Antarktidě je stále menší

Povídám si s místním meteorologem ve vesnici Ojmjakon, kde teploměr ukazuje neuvěřitelných minus 53 ° C a vysvětlujeme si, že globální oteplování existuje a domácí Rusové jsou z toho nešťastní.

„Tato část světa je během celého roku trvale zmrzlá,“ naráží na permafrost na Sibiři.

Když tato věčně zmrzlá půda na některých místech Sibiři rozmrzne, uvolní do atmosféry velké množství plynů, které byly zadržovány v půdě. Ty plyny jsou nebezpečnější než všechen oxid uhličitý, který se uvolňuje z aut, lodí a letadel.

Propadnou se cesty i fabriky
Tání permafrostu má silný vliv na život v této části světa a nejen tu. Tající se půda přinese nejen boření cest, ale i budov, které nemají žádné pevné základy. 90 procent budov je postavena na betonových kůlech.

Ta půda byla trvale zmrzlá přes 100 tisíc let a za poslední roky se vše mění. Nebudou se přepadávat jen cesty, domy a školy, ale i fabriky či ložiska plynu a ropy.

Stačí, že se propadne část půdy pod plynovým ložiskem a nastane obrovský výbuch, který zas uvolní množství metanu a CO2 do atmosféry. Je to jeden šílený koloběh, který nikdo už asi nezastaví. Tyto skleníkové plyny jsou nebezpečím pro planetu. Metan je z skleníkových plynů nejnebezpečnější, protože otepluje zem rychleji než oxid uhličitý.

Další články autora

Comments

PR článek

Nejnovější články